Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká republika, s.r.o.

26. 02. 2009 10:35:00
Zdá se, že státní zástupce Křivanec si spletl Českou republiku nebo snad dokonce státní zastupitelství s obchodní společností. Bohužel, toto je omyl, který provází většinu politiků a na nich navěšených lobbistů a "trafikantů", kteří z toho toku peněz skrz náš státní rozpočet dobře žijí. Katalyzátorem pro moji nevoli je dnešní článek v LN, kde se mimo jiné píše, že: "Podle některých právníků a expertů na správní právo neměl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) právo odvolat ústeckého krajského státního zástupce Jiřího Křivance".

Podívejme, se na problém z více rovin.

Za prvé, náš státní útvar se jmenuje "republika" - neboli "věc veřejná". Celá státní správa je placena z daní, které občané odvádějí a z tohoto titulu mají právo na průhledné a pravdivé informace o dění ve státní správě. To, že se u nás dějí podobně ostudné záležitosti jako "kauza Čunek", úmyslné zdržování soudních procesů, zahlazování důkazů, nucená zastavování vyšetřování některých případů, zjevná justiční pochybení, ....atd, musí zákonitě implikovat aktivity poctivých občanů a občanských sdružení, které směřují k vyšší transparentnosti státní správy a jejích složek.

To, že pan Bašný, kterého dle dostupných informací považuji za poctivého člověka, vystoupil před Transparenci International se stručným resumé stavu našeho soudnictví je dobře. Není to ani pomluva, ani znevažování našeho systému a ani neetické "praní domácího prádla na veřejnosti". Dokonce, nejednalo se ani o zveřejnění určitých utajovaných skutečností, které by souvisely s národní bezpečností a vztahovala se na ně tedy některá z úrovní utajení.

Pokud vím, pan Bašný není dealer kosmetické firmy, který by zveřejňoval, že veškeré sajrajty, které se prodávají se nejdříve zkouší na očích a srsti králíčků. Je to státní zástupce, který reprezentuje část naší "věci veřejné" neboli republiky. Toto zřejmě nerozpoznal jeho nadřízený pan Křivanec a tím, že pana Bašného odvolal vážně manažersky selhal. Naopak, pan ministr Pospíšil správně rozpoznal toto selhání a odvolal Křivance z jeho funkce, protože by jeho další manažerské chování mohlo způsobit vážné a někdy i nenapravitelné chyby v oblasti vymahatelnosti práva.

Za druhé. Je potřeba si uvědomit, že státní zastupitelství má dvě velmi závažné role, které se mohou týkat každého občana a tudíž je nutné, aby bylo obsazeno charakterními a poctivými lidmi.

- přijímá trestní oznámení, předává je Policii k vyštřování a dohlíží na průběh vyšetřování

- vystupuje v roli žalobce v soudních procesech a tím dohlíží na vymahatelnost práva pro žalující stranu a na to, aby soudce spravedlivě soudil.

Za třetí. Nevěřím, že vystoupení pana Bašného před Transparency International bylo důvodem k hledání zástupného důvodu pro jeho odvolání. Kauza Čunek je již poněkud vyčpělá a v zásadě už nikoho příliš nezajímá. Spíše je nutné si dát do souvislosti pojmy: Liberec, nálezy NKÚ a týden před tím vyšetřování inspekce ministerstva vnitra a odvolání 3 důležitých osob Policie. Samozřejmě, není to zdaleka vše, protože po skončení Mistrovství světa v klasickém lyžování bude pokračovat rozkrývání dalších kauz jako jsou machinace s pozemky, přidělování veřejných zakázek, platby nad rámec původně schváleného rozpočtu na konkrétní akci, ... atd.

Zkrátka, mnoho věcí, které mohou postihnout velké množství zainteresovaných lidí jak z řad regionálních politiků, tak s nimi spřažených podnikatelů. To je sakra velký důvod pohlídat si, kdo sedí na státním zastupitelství, skrz které všechny tyto nálezy půjdou.

Já věřím, že jak pan Křivanec, tak ministr Pospíšil si toto uvědomují v celé šíři (každý z jiného úhlu) a proto jednali tak, jak jednali, aniž by to v této rovině komentovali. Ve skrytu duše doufám, že tato přestřelka neskončí odvoláním ministra spravedlnosti. To by totiž paní Justice ztratila kromě zraku i ruce a to by bylo hodně zlé.

Autor: Zdeněk Horčička | čtvrtek 26.2.2009 10:35 | karma článku: 19.46 | přečteno: 1394x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Pavel Vávra

Husiti a islamisti - paralela sociologicko historická

Ptáte se co chci srovnávat? Ano, čtete správně - husity s islamistickým terorem. Je tu jen jeden jediný rozdíl. 600 let

26.9.2017 v 18:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Michal Loukota

Je inkluze ideologický projekt?

Podle ODS ano, v kritice inkluze se pak zvláště angažuje Václav Klaus ml. Tento názor nesdílím, i když vnímám problémy, které přináší.

26.9.2017 v 17:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 163 | Diskuse

Přemysl Čech

O třetím výročí snahy zničit Rusko za pomoci myší..

EU dělá opravdu často slavná rozhodnutí, třeba to, že právě před třemi roky zakázalo české firmě vyvážet do Ruska naše sofistikované pasti na myši, krysy a potkány nejspíše v domnění, že tito hlodavci ji pomohou tu zem vyhladovět.

26.9.2017 v 14:59 | Karma článku: 22.44 | Přečteno: 370 | Diskuse

Karel Pavlíček

Samizdat III.: Svět jak má být, skončil v roce 1914 na sv. Annu

Teoreticky by nás lidé ve vedení společnosti za naše daně měli chránit před nebezpečím, tihle nás okrádají, předhazují nás lobbistickým skupinám, oligarchům s jejich subvencemi a dotacemi, tisknou peníze a zadlužují nenarozené

26.9.2017 v 14:15 | Karma článku: 9.71 | Přečteno: 182 | Diskuse

Aleš Merta

Dovozem levné pracovní síly k vyšším mzdám?

Téměř všechny politické strany nám před volbami slibují růst mezd a naivní občan jim to „žere“, protože tato perspektiva je velice lákavá.

26.9.2017 v 13:23 | Karma článku: 10.10 | Přečteno: 365 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2687
zaměstnanec a daňový poplatník, zastupitel malé obce


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.